Най-добрите Процесори в Емаг за Игри от АМД и Интел
Какво е Най-добрите Процесори?
Процесорът (Най-добрите Процесори) е електронна схема, предназначена да извършва аритметически и логически действия/операции върху данни, „подадени“ му от външен източник – обикновено памет.
Централният процесор (от английски: Central processing unit, „централно обработващо устройство“), наричан още ЦП (CPU), е основна част на електронноизчислителна машина, която декодира и изпълнява инструкциите на програмното осигуряване.
Често се наричана само процесор, макар че в много съвременни системи има и други процесори, изпълняващи специализирани функции.
Терминът процесор започва да се използва в началото на 60-те години на 20 век но макар че формата и устройството на централните процесори са се променили драстично оттогава поради напредъка на микроелектрониката, основните принципи на тяхната работа са същите.
Първите процесори са проектирани за отделни големи компютри, но с времето се налага серийното производство на процесори, някои от които предназначени за множество разнообразни задачи.
Тенденцията към стандартизация започва още по времето на процесорите, съставени от дискретни транзистори и бързо се засилва с масовото въвеждане на интегралните схеми. С напредъка в тяхната миниатюризация, централните процесори все по-често се изпълняват като една интегрална схема и се наричат микропроцесори. Те са евтини, серийно произвеждани устройства и днес намират широк кръг приложения, далеч надхвърлящ първоначалното им предназначение в големите машини. Съвременните микропроцесори се използват в различни технически системи – от автомобили до мобилни телефони и детски играчки.
Понятието често се използва за обозначаване на централния процесор на дадена компютърна система, но в много случаи последните използват и допълнителни специализирани процесори. Съвременните процесори са с тактова честота до 5 GHz.
Създаването на процесори с по-големи тактови честоти е трудно по физични причини, защото драстично се повишава консумацията на енергия, както и отделянето на топлинна енергия.
Производители на процесори те са:
- Intel
- AMD
- VIA
- Motorola
- Baikal Electronics
Същност и предназначение на Най-добрите Процесори
Централният процесор е най-големият чип на дънната платка.
Той е сърцето на компютърната система, изпълнява инструкциите и борави с данните.
Представлява малка капсулирана силициева пластина с вградени микроелектронни елементи (транзистори). Микропроцесорите дълго време представляваха един-единствен чип, който се свързваше към различни по размер гнезда (sockets) върху дънната платка. Много от по-новите модели се произвеждат върху обособена платка с интегрални схеми, която се поставя в специален процесорен слот върху дънната платка.
Най-важните характеристики на един процесор са:
- Тип на процесора
- Скоростта, с която работи
- Размер и тип на включената в него кешпамет
- Разредност на (колко битова е) шината за данни
- Колко битова адресна шина поддържа
- Допълнителни процесорни инструкции, които поддържа
- Тип на физическото свързване
Как работи един процесор
Процесорите работят, като извършват изчисления на базата на конкретни инструкции, записани в софтуера, работещ на компютъра. Тези инструкции, които при стартиране на дадено приложение се зареждат в оперативната памет, указват на процесора как да обработва порциите от данни. Така процесорите непрекъснато „препускат“ през инструкции и данни, които се зареждат в тях от паметта. Освен, че работят с основната памет, процесорите използват и един специален тип бързодействаща памет, наричана „кешпамет“ (cache).
Кеш паметта спомага процесорите да бъдат по-продуктивни. Тя съхранява инструкции и данни, използвани наскоро от процесора. Благодарение на своята близост до главния изчислителен механизъм вътре в процесора и на факта, че процесорът често се нуждае от повторно използване на едни и същи инструкции и данни, кешпаметта поддържа процесора активен и ускорява работата му като цяло.
Всъщност през повечето време процесорите работят директно с различни типове кешпамет, а тя от своя страна се свързва с основната оперативна памет. Така кешпаметта служи като бързодействащ буфер между процесора и основната памет, прехвърляйки данните в процесора, когато се нуждае от тях и ги изисква.
Процесорът е дена от най-важните части в един компютър. Той извършва всички изчесления на системата.
Когато използвате компютъра сивие работите чрез редица програми, който има различно предзначение. Процесорът извлича от ятх инструкции, те са под формата на бинарен код (0 и 1). Бинарният код е гигантска информафия съставена от нули и единици.
Като заключение може да кажем, че процесорът изпълнява следните задачи:
– Използва инструкции от програмите под формата на бинарен код
– Интерпретира инструкциите и изпраща команди към правилното място, за да се осъществи заявката
– Извършва необходимите аритметични и логически операции (изчисления)
– Свързан е с другите компютърни компоненти, за да помага в изчислението на заявката
– Връща обратно към програмата резултат
Първи закон на Мур
През 1965 година, шест години след изобретяването на интегралните схеми, в едно свое изказване Гордън Мур изказва предположението, че може да се предположи как ще се увеличава плътността на транзисторите върху чиповете, а оттам – и изчислителната мощ на процесорите. Основание за това му дава емпиричното наблюдение, че разработването на нови модели процесори отнемало 18 – 24 месеца, а всеки следващ модел имал около два пъти по-голяма производителност (изчислителна мощ). Според него броят транзистори на новите модели микропроцесори ще нараства приблизително два пъти на всеки 18 – 24 месеца.
Мур заключава, че ако тази тенденция продължи, изчислителната мощ на процесорите ще расте експоненциално. Последвалото развитие на микроелектрониката наистина показва, че удвояването на броя транзистори върху една и съща площ (всъщност намаляването на отделните размери на устройствата) наистина се наблюдава на всеки 24 месеца.
Втори закон на Мур
Вторият закон на Мур е изведен през 1998 г. и гласи, че разходите за фабриките за производство на чипове нарастват експоненциално с усложняването на произвежданите интегрални схеми. Така например корпорацията Интел е похарчила 4 млн. щатски долара за фабриката си за динамични памети с капацитет от 1 Кбит, а оборудването за производството на микропроцесора Pentium по 0,6-микронна технология c 5,5 милиона транзистора е струвало 2 милиарда щатски долара. Стойността на Fab32, завод за производство на процесори на базата на 45-нм технологичен процес е излязла 3 млрд. щ.д. през 2007 г.[2]
Най-добрите процесори на АМД за 20020 година.
Кой са Advanced Micro Devices (АМД) е компания от Сънивейл, щата Калифорния, Съединените американски щати. Тя е Втората по производство на процесори в Света.
- Процесор AMD Ryzen™ 5 1600AF, 3.6GHz, 19MB, Wraith Stealth Cooler
- Централен Процесор AMD Ryzen 3 2200G, 3.7 GHz, Socket AM4
- Процесор AMD Ryzen 5 2600, 3.9GHz, 19MB Socket AM4, Wraith Stealth cooler
- Най-добрият Процесор AMD Ryzen 5 1600, 3.2 GHz, 16MB, Socket AM4 – Измерен в съотношение цена/производителност
- Процесор AMD Ryzen™ 5 3600X, 35MB, 4.4 GHz с Wraith Spire cooler
- Най-производителният Процесор AMD Ryzen™ 9 5900X, 64MB, 4.8GHz, Socket AM4
- Процесор AMD Ryzen 5 2600, 3.9GHz, 19MB Socket AM4, Wraith Stealth cooler
- С вградено видео Процесор AMD Ryzen™ 3 3200G, 6MB, 4.0GHz, Radeon™ RX Vega 8 Graphics с Wraith Stealth cooler
- Процесор AMD Ryzen 5 3350G (3.6GHz) TRAY, 3.60 GHz, L3: 4MB, Socket AM4
- Нов Процесор AMD Ryzen™ 5 3600X, 35MB, 4.4 GHz с Wraith Spire cooler
Най-добрите процесори на Интел за 20020 година.
Интел Корпорейшън (на английски: Intel Corporation) е базирана в град Санта Клара, щата Калифорния, САЩ мултинационална корпорация, известна най-вече с производството на микропроцесори и специализирани интегрални схеми.
- Процесор Intel® Core™ i5-10400 Comet Lake, 2.9GHz, 12MB, Socket 1200
- Най-добрият Процесор Intel Core i5-9400F, 2.9 GHz, 9MB, Socket 1151, Без вградена графична карта – Чипсет серия 300
- Процесор Intel® Core™ i7-9700K Coffee Lake, 3.60GHz, 12MB, Socket 1151
- Ниско бюджетен Процесор Intel® Celeron® G5905, 3.50GHz, 4 MB Cache, Socket 1200
- Процесор Intel® Core™ i9-10850KA Comet Lake, 3.6GHz, 20MB, Socket 1200, Marvels Avengers Collectors Edition Packaging
- Intel CPU Desktop Core i9-10940X (3.3GHz, 19.25MB, LGA2066) box
- Процесор Intel® Core™ i9-10850K Comet Lake 3.6GHz, 20MB, Socket 1200
- Intel CPU Desktop Core i5-10600K (4.1GHz, 12MB, LGA1200) box
- Процесор Intel® Core™ i5-10600 Comet Lake, 3.3Ghz, 12MB, Socket 1200
- Intel® Core™ i9-10900 Comet Lake, 2.8GHz, 20MB, Socket 1200
Лек и Прекрасен Ден от екипа на kupya.org
Сподели тази информация още сега с твоите приятели в Интернет