1. Дънна Платка На Ниска Ценна от Емаг! Motherboard За Теб!
Здравейте, Дънната Платка е компонент от цялата компютърна архитектура, който свързва всички останали компютърни части.
Параметрите или техническите характеристики на дънната платка определят възможностите на даденият компютър от това зависи какви части можете да свържете към вашето дъно.
Дънна платка на английски е motherboard а на някой места е написана и като main board.
От дъното зависи всичко, като:
- Видът процесор, който можете да сложите.
- Типът и обемът Рам памет, който можете да поставите в слотовете за рам.
- Какви периферни устройства можете да вържете към дънната платка. Също така и колко устройства, като лан карта, видео карта, звукова карта, dvr и други.
Най важната задача на дънната платка е да осигури връзката между CPU и останалите компоненти във вашата система.
Купи Си изгодно новата дънна платка още сега
{ Не се Бави, преди да е Свършила Промоцията }
Дънна Платка е Важният Компонент В компютъра
Дънна платка
Дънните платки са основата на Вашият компютър.
Тя е най-важната част на вашият компютър, защото тя определя какъв хардуер можете да сложите на нея.
Дънната платка е свързващото звено с всички останали компютърни части.
Всички останали компоненти в компютъра се монтират на дънната платка, като тя управлява тяхната производителност и контролира начина на взаимодействие между тях.
Имайте предвид, че определен модел процесор, може да се монтира само на определени дънни платки, като е добре ако процесора ви е висок или среден клас да изберете дъно поне в средния клас.
Същото важи и за РАМ паметта.
Ако не сте сигурни в избора си на дънна платка, или се колебаете, може да зададете въпросите си във форума за дънни платки или ни потърсете за съвет.
Малко информация по темата за чипсетите на дънната платка може да разберете от статията ни за чипсетите на дънните платки.
Чипсет
На нея и монтиран чипът, който определя всичко за нея. Наречен Чипсет.
Връзката между компонентите става чрез шина (BUS) представлява електрически път по който битовете минават до всички компютърни части.
Дънната платка осигурява връзката между процесора и другите компоненти чрез шините. Шините действат като магистрала за данни, давайки възможност на порциите данни да бъдат изпращани от един компонент до друг.
Най-известните производители на дънни платки са фирмите Asus, Gigabyte, MSI, Intel, ASRock.
В емаг ще намерите огромно разнообразие от производители на дънна платка.
Като: Asus, Gigabyte, MSI, Intel, ASRock, Biostar, NZXT, Supermicro и други.
Основни параметри при избор на дъно.
- CPU Socket – това е мястото на дънната платка където се поставя вашият процесор. Има два основни производителя на процесори AMD и Intel. Тук трябва да решите какъв процесор ще ползвате. Това сокет и той определя какъв процесор ще можем да поставите на дънната платката дали ще е AMD или Intel.
Чипсетът на дънната платка ви определи какви конкретни модели могат да се поставят на нея. - Подръжка на рам памет – В момента най- масово се ползва DDR4 памета но също така още се намират дънни платки и с ddr3 памет. Чипсета определя какъв тип памет можете да сложите на дъното с какъва скорост ще е памета.
- Формат на дъното – При форматът или размерат да дъното най-често се използват ATX и MicroATX форматите. Съществуват и още EATX, MiniATX и MiniITX.
Видео Слот – Тук са два PCI и PCI Express (който има няколко версии 3.0 е тя е най-използваната).
- Брой слотове за RAM памет – Най често при десктоп дъната са 2 или 4. По добре си вземете с 4 слота.
- Storage интерфейси – При тях има два вариянта да сте на SATA или на M.2 слот. Препоръчвам ви да си вземете хард диск на M.2 слот.
- За Ваше удобство ако дъното което купувате има безжично карта, Bluetooth, RAID или други екстри по-добре си вземете с тях, може никога да неги ползвате но е добре да ги имате като опция ако ви се наложи.
- Видео изходи – Ако ползвате вградено видео е добре да разполагате с повече видео изходи. Например: DP, HDMI, DVI, VGA. Това ви дава възможност да ползвате повече от един монитор.
Дънната платка (на английски: main board или motherboard; в буквален превод: „основна дъска“ или „дъска майка“) е компонент от всеобщата компютърна архитектура, който свързва и синхронизира всички технически елементи на компютъра. Параметрите на дънната платка определят някои от основните изчислителни възможности на компютъра и изгледите му за бъдещо надграждане.
От дъното зависи:
- видът на процесора, който може да се използва;
- колко памет може да се инсталира;
- колко и какви периферни устройства могат да се включат към ново изградената система.
Основната задача на всяка дънна платка е да осигурява комуникацията между централния процесор (CPU) и всички останали компоненти в системата.
Дънната платка е носител на основната електроника като чип-сет, памет, процесор, както и шините за връзка между тях. Шината (Bus) представлява електрически път, по който битовете се пренасят между различните компютърни компоненти.
Разширителни Слотове
На дъното са монтирани и редица слотове за включване на допълнителни компоненти. Разширителните слотове на дънната платка представляват специални гнезда, които служат за добавяне на компоненти – RAM памет, звукова карта, видеокарта, вътрешен модем и т.н.
Входно-изходните портове са специални изводи за включване на входни и изходни устройства – мишка, принтер, скенер и др. Намират се на задния панел на системното устройство. Стандартно персоналните компютри имат два серийни порта (COM1, COM2) и един паралелен (LPT1). Серийните портове осигуряват двупосочна връзка и са по-бавни. Паралелният порт е еднопосочен – само за изход и се използва предимно за свързване на принтер. Новите компютри имат и по-бързи серийни портове – USB. Те могат да се използват за свързване на принтери и различни устройства (GSM апарат, web камера и др.)
Допълнителни екстри могат да бъдат вграден WiFi, аудио, Bluetooth модул или RAID контролери.
Номер 1 Дънна Платка
Дънната платка осигурява връзката между процесора и другите компоненти чрез шините. Шините действат като магистрала за данни, давайки възможност на порциите данни да бъдат изпращани от един компонент до друг.
Основната шина се нарича системна шина и е главният механизъм за придвижване на данни към различните части на компютъра. Тя свързва микропроцесора с оперативната памет, както и с другите шини, а те от своя страна са свързани с различните входни и изходни устройства.
Лек и Прекрасен Ден от екипа на kupya.org 😉
- Сподели тази информация още сега с твоите приятели в Интернет