Как да си изберем графична карта от двете компании AMD и NVIDIA, който произвеждат графични чипове
Когато си изберем графична карта (GPU) не сома тя е важна но и централният процесор. GPU се състои от допълнителен процесор, който взема данни от процесора и ги преобразува в изображения, които могат да бъдат изобразени на вашия дисплей. С други думи, когато играете игра, графичният процесор прави по-голямата част от тежката работа.
Колкото по-мощен е графичният процесор (понякога наричан графична карта), толкова повече информация може да бъде изчислена и показана за по-кратко време и толкова по-добро ще бъде вашето игрово изживяване.
Когато Искате да си Купите Нова Видео карта Кликнете Тук!!!
История на поява на видео карти
В ранните дни на персоналните компютри, процесорът беше отговорен за превръщането на информацията в изображения.
Данните се държаха в специални пространства на паметта, наречени „буфери на кадрите“, и след това се прехвърляха на дисплея.
Много централни процесори с общо предназначение не се справяха с изпълнението на този вид процеси и затова бяха създадени „графични ускорители“, за да се справят с част от тази специализирана работа, която CPU предприемаше.
Това стана по-важно, тъй като графичните потребителски интерфейси (GUI), намерени в по-модерни операционни системи като Windows, станаха по-популярни.
В днешно време графичните процесори
Днешните графични процесори са много добри в обработката на големи количества информация за изображения и изпълнението на паралелни задачи.
Това ги прави изключително бързи при не само показване на текст и графики в графични интерфейси с прозорци. Теса много добри и при обработка на сложните 3D графики, необходими за съвременните игри.
Графичните процесори могат също така ефективно да изпълняват други процеси.
Което включва паралелно манипулиране на много данни, това ги прави полезни и за някои приложения извън игрите.
Графичните процесори са важни, но как да разберете кой да изберете?
Наличен е богат избор от опции за графичен процесор от различни производители и може да не е ясно веднага коя карта най-добре отговаря на вашите нужди.
Познаването на основите на начина им на работа и разликите между тях може да помогне за улесняването на това решение.
Защо вашата графична карта има значение?
За много хора игрите са най-интензивната хардуерна задача, която ще поискате от вашия компютър да изпълни.
Тогава не е изненада, че сериозните геймъри прекарват часове в изследване на най-новите GPU технологии и често редовно надграждат своите графични процесори.
Тъй като графичните процесори стават по-бързи, игрите са проектирани да се възползват от допълнителната производителност.
Това тласка производителите да правят още по-бързи графични процесори.
Ако не приоритизирате игрите, може да не ви интересува толкова много възможностите на вашия графичен процесор.
Въпреки това, професионалните приложения често използват пряко специалните възможности за обработка на GPU по различни начини.
Примерите включват редактиране на видео, където GPU може да се използва за ускоряване на процеси като видео кодиране, 3D визуализация и приложения за автоматизирано проектиране / производство (CAD / CAM) като AutoCAD.
Всички тези програми се възползват от допълнителната процесорна мощ на графичния процесор. Въпреки че имат най-голяма полза от графичните процесори, създадени специално за тези приложения. Като видео картите от сериятe на NVIDIA Quadro и AMD FirePro.
Следователно изборът на графичен процесор е важна част от изграждането, закупуването или надграждането на компютър. Както при всеки компонент на компютъра, първият въпрос, който трябва да си зададете при избора на графична карта е:
как ще я използвате?
Игри
Индустрията на игрите е допринесла за еволюцията на GPU технологията.
Днешните компютърни игри са по-реалистични и сложни от всякога.
Нарастващата производителност на съвременните графични процесори е както част от причината, така и отговор на геймърите, изискващи по-добре изглеждащи и по-сложни игри.
Просто казано, ако изграждате компютър, за да играете игри, тогава графичният процесор ще бъде най-важната ви покупка.
Други компоненти също могат да повлият на производителността, като процесора, паметта и RAM паметта.
Но графичният процесор има най-пряката връзка с това, което виждате на екрана при възпроизвеждане.
Има обаче много различни видове игри и не всички от тях изискват най-мощния графичен процесор на пазара.
Ето защо е важно да прочетете задължителните, препоръчителни и оптимални спецификации на играта, за да сте сигурни, че получавате подходящ графичен процесор.
Закупуването на най-добрия графичен процесор, който можете да си позволите.
Това е добър начин да бъдете сигурни в бъдещето на вашето изграждане и да го поддържате в готовност да играете популярни игри, които тепърва ще бъдат пуснати.
Въпреки това, ако знаете точно вида на игрите, които искате да играете.
Извършването на малко проучване върху идеалния графичен процесор, за да стартирате това заглавие, е чудесен начин да започнете процеса на пазаруване.
Видео и професионални приложения
Тези, които използват своите компютри за сложни задачи като 3D визуализация, разработване на игри и видео редактиране.
Тези карти също се възползват от по-бързите графични процесори.
Приложения от висок клас като AutoCAD и Adobe Premiere Pro могат да използват графични процесори, за да ускорят обработката и да направят по-бързи и по-ефективни работни процеси.
Ето защо има цял сегмент от графични процесори, създадени специално за професионалисти.
Тези графични процесори на работни станции са оптимизирани за тези приложения.
Техните драйвери са сертифицирани да бъдат стабилни и надеждни, когато извършват тези операции.
Графичните карти от професионален клас могат да бъдат изключително мощни.
Те често са по-скъпи дори от графичните процесори от висок клас за игри, но тъй като те не са проектирани специално за игрови натоварвания.
Те не са перфектни за игрален компютър.
Следователно най-скъпият GPU не винаги е „по-добър“ и е важно да изберете GPU въз основа на начина, по който планирате да го използвате.
Тук ще се съсредоточим върху по-масови графични карти, фокусирани върху игри.
Ако се нуждаете от графичен процесор, за да стартирате професионални приложения, най-вероятно ще търсите най-добрите опции извън нормалния потребителски GPU пазар.
Серията Quadro на Nvidia или линията Radeon Pro на AMD са чудесни за тази цел.
Въпреки че графичните процесори от професионален клас са проектирани с различна цел, много от основните понятия все още се същите.
Всички останали задачи
Ако не играете или не използвате взискателни професионални приложения, които могат да използват графичен процесор, за да ускорят нещата, може да не се наложи да инвестирате толкова пари във вашата графична карта.
Ако основно работите с приложения за производителност, сърфирате в мрежата, управлявате имейл и изпълнявате други задачи с нисък ресурс, тогава изборът на правилната RAM, CPU и SSD трябва да бъде по-висок приоритет.
Графичните възможности, вградени в процесора на вашата система, вероятно са достатъчни и тогава не се нуждаете от отделен графичен процесор.
Ray-tracing – последният напредък в реалистичната графика
Както при повечето компютърни хардуери, GPU технологията продължава да се развива с главоломна скорост.
Неотдавнашен пример за развиваща се графична технология е „real-time ray tracing“.
Технологията ray tracing позволява по-реалистични светлинни ефекти, които по-точно симулират начина, по който светлината и отраженията се държат в реалния свят.
От Nvidia го описва като:
„Ray tracing изчислява цвета на пикселите, като проследява пътя, който светлината би поела, ако пътува от окото на зрителя през виртуалната 3D сцена. Докато обхожда сцената, светлината може да се отразява от един обект на друг (причинявайки отражения), да бъде блокирана от обекти (причиняващи сенки) или да преминава през прозрачни или полупрозрачни обекти (причинявайки пречупвания).
Всички тези взаимодействия се комбинират, за да се получи окончателният цвят на пиксел, който след това се показва на екрана. ”
Ray tracing и други сравними графични технологии са цел на компютърната индустрия от години.
И едва наскоро хардуерът и софтуерът настигнаха тази визия. Накрая, потребителските графични процесори имат силата да извършват ефективно ray tracing в игрите.
Докато игрите все още възприемат тази технология и тя все още не е повсеместна, няма съмнение, че тя ще се превърне в новата норма, тъй като графичните процесори стават по-мощни.
Като се има предвид, че това е по-нова технология, графичните процесори, които могат ефективно да прилагат real-time ray tracing, са по-скъпи.
Повечето съвременни водещи графични процесори от AMD и Nvidia поддържат някаква версия на ray tracing и тя ще продължи да става по-широко достъпна с всяка нова генерация на графични карти.
Nvidia срещу AMD са възможните да изберем графична карта
Сега нека поговорим за двата най-големи играчи в бизнеса с игрални графични процесори (поне засега): Nvidia и AMD.
Когато пазарувате графични карти, това включва всички компоненти, необходими за изобразяване на изображение на вашия дисплей.
Тези карти включват охлаждащи решения, PCB платката, самият графичен процесор.
Този процесор е невероятно сложен чип, разработен с десетилетия на изследвания и експерименти.
Тъй като бариерата за влизане за създаването на тези процесори е толкова висока.
Вероятно всеки графичен процесор, който купувате, е дошъл от една от двете компании: Nvidia или AMD.
В исторически план тези две компании са се борили за лидерство на пазара на графични процесори.
Те непрекъснато се принуждават да правят иновации в полза на потребителите. И двете имат силни страни, и двете предлагат солидни решения.
Който и да изберете, ще можете да намерите карта, насочена към вашите игрови нужди.
Когато пазарувате за графична карта, най-често ще избирате от модели произведени от компании, различни от Nvidia и AMD. Те са ASUS, GIGABYTE и MSI.
Тези компании вземат чиповете, проектирани от AMD или Nvidia, и създават свои собствени графични карти, използвайки тази технология.
Мислете за това като за кола двигателят е създаден от AMD или Nvidia. Но останалата част от автомобила, включително каросерията и охлаждането, са проектирани от компанията, която произвежда самата карта.
С други думи, ако закупите графичена карта на ASUS в нея има чип от Nvidia или AMD в корпус, но самата карта е проектирана от ASUS.
Всеки производител на графични карти представя на масата своите уникални дизайнерски решения и технологии. Това води до много възможности за избор.
Моделът на GPU (например Nvidia RTX 3080) се отнася до самия графичен процесор.
Това се отнася къде GPU попада върху общия спектър на производителност.
Има и други съображения, като охлаждане, тактови честоти и естетически дизайн, които могат да повлияят на производителността.
Но ако купите RTX 3080, знаете основните възможности на картата, независимо от производителя.
Това е може би най-важният фактор, който трябва да имате предвид, когато правите своя избор.
Nvidia
Най-новата серия игрални графични процесори на Nvidia са изградени върху нейната архитектура Ampere.
Най-популярните и мощни графични процесори са тези от серия RTX 30 (RTX 3070, 3080 или 3090), като възможностите за производителност се увеличават с броя (RTX 3090 е най-мощната).
Серията RTX 20 все още е опция, ако не се нуждаете от авангарден вариант като RTX 3090.
Тя все още ви позволява да работят по-нови технологии като ray tracing.
Nvidia разполага с широка гама графични процесори, обхващащи и потребителския GPU пазар от нисък до много висок клас.
Има много фактори, които диктуват производителността на графичния процесор.
Като това колко обработващи ядра, наречени „ядра CUDA“ или „ядра RTX“, предлага графичен процесор на Nvidia.
Това обикновено е добър показател за възможностите за изпълнение.
Въпреки това, както при повечето компютърни хардуери, има множество индикатори, които да вземете в предвид за производителността.
Ето някои от най-подходящите графични процесори на Nvidia за игри:
Вижте Спецификациите на Нвидия Картите
AMD
AMD също има гама от мощни игрални графични карти, включително тяхната водеща серия Radeon RX 6000, която използва архитектурата RDNA2 и е наследник на серията AMD RX 5000.
AMD предлага и серия RX500 които, макар и малко по-стари, все още предлагат солидно предложение за игри 1920 × 1080 резолюция.
В края на 2020 г. AMD пуска нов набор графични процесори с прякор „Big Navi“ и проектирани около предстоящата архитектура RDNA 2.
Тези карти от серията Radeon RX 6000 трябва да се окажат вълнуваща стъпка напред за портфолиото от GPU на AMD.
Имайте предвид, че терминът на AMD за ядрата на GPU е „Поточни процесори“ и отново колкото повече, толкова по-добре.
Ето някои от най-подходящите графични процесори на AMD за игри:
Вижте Спецификациите на AMD Картите
Спецификации
Както можете да видите от диаграмите по-горе, има няколко спецификации, които ще искате да имате предвид, докато търсите да закупите графичена карта.
Имайте предвид, че информацията в диаграмите представлява спецификациите на дизайна за всеки графичен процесор.
Всеки производител на графични карти (като ASUS, EVGA и ZOTAC, наред с други), те са променяли основните дизайни, за да излязат със свои собствени параметри на производителност.
Ето защо е толкова важно да направите вашето проучване, включително да проверите бенчмаркове на сайтове, като обзор на бенчмарковете за видеокарти на PassMark Software.
Тези сравнителни сравнения ще ви позволят да видите как различните версии на един и същ графичен процесор се сравняват помежду си и с други версии.
Захранване на Графична Карта
Дискретният графичен процесор често е най-гладният компонент от към консумация на ток в един съвременен компютър.
Ако изграждате или надграждате компютър, тогава трябва да се уверите, че захранването е достатъчно, за да поддържа графичната карта, който искате да инсталирате.
При целия мощен хардуер, който използва електричество.
Графичните процесори генерират много топлина и изискват достатъчно охлаждане, за да работят надеждно и с пикова производителност.
Повечето графични карти ще включват препоръка за захранване, обикновено с препоръчителни ватове (като 750 вата).
Ще трябва да прецените колко енергия се изразходва и от другите компоненти на вашия компютър и да се уверите, че захранването ви е достатъчно за да поддържате всичко във вашата система.
Комбинацията от това колко енергия извлича GPU и колко топлина генерира, е известна като мощност на топлинен дизайн или TDP.
Това измерване е посочено във ватове и това е числото, което ще видите в спецификациите на графичната карта.
Колкото по-висок е TDP, толкова повече енергия е необходима за работа на GPU и толкова повече топлина отделя картата.
Това може да бъде важно както за настолни компютри, така и за лаптопи, където термичните инсталации се превръщат във висок приоритет.
Имайте предвид, че докато си избирате компютъра или избирате надстройка на графичния процесор.
Вие също ще искате да проучите колко горещ дадена графична карта, когато работи с максимална мощност.
Това ще ви помогне да изберете правилната охладителна система както за вашия графичен процесор, така и за самия компютър.
Също така е важно да знаете какъв вид захранващи конектори изисква една графична карта.
Обикновено това е комбинация от шест и осем пина конектори, но това може да варира.
По-новите графични процесори могат да имат малко по-различни конфигурации на захранване.
Така че когато надстройвате или добавяте графичен процесор, ще искате да се уверите не само, че захранването ви осигурява достатъчна мощност, но и че има правилните конектори, за да поддържа нуждите на захранването на графичния процесор.
Памет която да изберем графична карта
Графични карти използват специален тип памет за съхраняване на данните, необходими за извеждане на информация на екран.
Когато обмисляте VGA карта, ще искате да вземете предвид и колко памет да има графична карта, и каква честотна лента.
Количеството видео памет с произволен достъп (VRAM) във вашия графичена карта е важно за игри с висока резолюция.
Те използват големи количества данни за изграждане на сложните изображения на екрана. Това също е фактор при работа с множество дисплеи, особено ако те са с по-висока разделителна способност или честота на опресняване.
Най-общо казано, ще получавате повече графична RAM, докато купувате по-бързи графични карти. Така че докато купувате графичен процесор, който е достатъчно бърз за желаните от вас игри, трябва да имате достатъчно VRAM.
Пропускателната способност на RAM е друг важен показател, който също трябва да се има предвид.
Колкото по-бърза е RAM паметта, толкова по-бързо GPU може да получи достъп до информация и да я покаже на екрана.
Моделът на графичния процесор обикновено определя вида RAM, присъстващ в графична карта, така че за пореден път, докато избирате подходящия графичен процесор за вашите нужди, най-вероятно ще получите правилната RAM, която да върви с него.
Заключение за изберем графична карта
При избор на крафична карта всичко се опира до това какво ще правите с нея.
Работата, която ще извършвате с видео картата е от значение за вашият избор на GPU.
Това определя, колко ще струва картата, кой модел ще е.
Нуждите на потребителя са от значиние при изборът на дискретна видео карта.
Лек и Прекрасен Ден от екипа на kupya.org
Сподели тази информация още сега с твоите приятели в Интернет